Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Władca ciemności - Donato Carrisi

jane_doe_blog

władca ciemności donato carrisiTłumaczenie: Jan Jackowicz

Jak mi się ta książka nie podobała. Eksperyment z nową dla mnie, trzytomową serią o Marcusie, w której "Władca ciemności" jest tomem trzecim, okazał się czytelniczą porażką. Okazuje się, że wyrosłam już z klimatów w stylu Dana Browna i kościelni agenci oraz papieskie przepowiednie sprzed wieków nie robią na mnie żadnego wrażenia, nawet jeśli są tylko pretekstem do zawiązania właściwej akcji.

Jak w XXI wieku zrujnować i zdewastować wieczne miasto Rzym, z jego najbardziej rozpoznawalnymi zabytkami? Wystarczy kilkunastogodzinne odcięcie elektryczności, nieustanna ulewa i występujący z brzegów Tyber. W takich okolicznościach przyrody, w nieprzeniknionych ciemnościach, miastem zaczynają rządzić złodzieje i bandyci, psychopaci i wszyscy ci, którzy w tych sprzyjających dla siebie warunkach, będą załatwiać interesy.

Wydawać się może, na pierwszy rzut oka, że intryga, wielokrotne wolty oraz mnogość suspensów, załatwia sprawę i książka powinna się podobać. Ale już drugi rzut oka rozwiewa tę nadzieję, bo żadnej z postaci nie da się polubić, ze słynnym Marcusem na czele, tutaj zagubionym i nudnym. Bohaterowie nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Historia nieprawdopodobna, swoją fabułą udająca momentami powieści Kinga, z przekombinowaną ilością postaci. Nie można też zapomnieć o występującym tu najgroźniejszym mordercy, który z marnym skutkiem udaje Hannibala Lectera. Słabo wykreowane postaci policjantów, kościelnych purpuratów i sama intryga, to wszystko zbyt wydumane i nierzeczywiste, w żadnym razie nie powodujące przyśpieszonego bicia serca, by mogło się podobać i intrygować.

Słabe.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • meme7

    Próbowałam kiedyś przeczytać pierwszy tom i po kilkunastu stronach odpadłam. Brownopodobne książki są chyba już nie dla mnie :)

  • jane_doe_blog

    @meme - a, czyli jednak nie tylko ja tak mam :)

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci