Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Czerwień kości - Ann Cleeves

jane_doe_blog

czerwień kości ann cleevesTłumaczenie: Sławomir Kędzierski

"Czerwień kości" to trzecia część kryminalnej tetralogii, tzw. "Serii Szetlandzkiej.   Moim zdaniem, podobnie jak poprzedniczki, jest wielce udana. Istotne jest, że inspektor Jimmy Perez wciąż prowadzi trudne śledztwa, w miarę ułożył swoje życie osobiste i jest upartym policjantem, który nie pozostawi żadnych pytań bez odpowiedzi.

Wyspa Whalsay, to dom rybackich zamożnych rodów, żyjących i pracujących tu od pokoleń. Ostatnio jednak staje się również terenem stanowisk archeologicznych. Okazuje się, że mógł tamtędy przebiegać szlak kupiecki, a wykopane stare kości i monety, zdają się potwierdzać ową teorię. Teorię, z której chyba najbardziej cieszy się młoda doktorantka, zafascynowana znaleziskiem i samymi Szetlandami. Tymczasem długo nie trzeba czekać, jak ginie w dziwnych okolicznościach jedna z najstarszych mieszkanek wyspy, a potem dochodzi do samobójstwa innej osoby. Jimmy Perez wkracza do akcji i nie za bardzo przyjmuje do wiadomości oficjalne stanowisko prokuratury. Dostaje kilka dni, by wyjaśnić nurtujące go wątpliwości i ostatecznie zamknąć dochodzenie.

"Czerwień kości" to ciekawa intryga kryminalna, która swoją kameralnością i niewielkim kręgiem podejrzanych może aspirować do miana whodunit. Atutem zagadki "kto zabił" i "dlaczego", jest szetlandzka wyspa, z jej nieprzewidywalną pogodą, mieszkańcami i tajemnicami, które od dekad krążą w formie dziwnych opowieści, plotek i pomówień. I myliłby się ten, kto zlekceważyłby temperament mieszkańców zimnych Szetlandów, nie docenił namiętności nimi targających i zawiłych losów. Akcja powolna, chwilami aż za bardzo, ale filozofia bohaterów, ich sposób pojmowania świata, jak i podejścia do piętrzących się problemów, chwilami zadziwia.

Ta książka, to nie tylko zagadka kryminalna, interesujący bohaterowie i pytanie, kim jest morderca. To również ciekawa i niezwykła historia Szetlandów. Autobus szetlandzki w czasie II Wojny Światowej, Liga Hanzeatycka, w której wyspy odgrywały sporą rolę: o tym wszystkim w sposób niewymuszony, lekki i przystępny poczytamy w "Czerwieni kości".

Warto.

Serce - Bartosz Szczygielski >

< Marzec 2019

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
 • tommyknocker

  Jane , to dopiero trzecia część Poza tym, tetralogia rozrosła się do ośmiu powieści, ta ósma najnowsza ukazała się w UK w zeszłym roku.

 • jane_doe_blog

  @tommy - oczywiście że to trzecia część, już poprawiłam, dziękuję.
  Miejmy nadzieję, że wydawnictwo nie poprzestanie na tej pierwszej czwórce.

 • krwawasiekiera

  Ale jakieś koślawe to tłumaczenie tym razem było, zauważyliście? Dużo błędow i niezręczności korekta/redakcja przepuściła.

 • opty2

  Mnie też się podobała:)
  Wcześniejsze tomy czytałam 10 lat temu, więc musiałam sobie odświeżyć pamięć powtórką. Teraz jestem na bieżąco i czekam na kontynuację:)

 • eldka

  Jeszcze publikujesz, a tu się zwijać trzeba:(

 • jane_doe_blog

  @krwawasiekiera - jakoś mi umknęło, widać nieuważnie czytałam :)

  @Opty - podziwiam, bo mnie jakoś nie chciało czytać powtórnie. W każdym razie czekam na kolejną część.

 • jane_doe_blog

  @eldka - no publikuję, jeszcze trochę. Cały czas myślę, gdzie się przenieść i jak to tam gdzieś będzie. Bardzo mi szkoda, że to tak się kończy.

 • eldka

  Daj znać, gdzie będziesz.

 • jane_doe_blog

  @eldka - oczywiście :)

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci