Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Siostry - Bernard Minier

jane_doe_blog

siostry bernard minierTłumaczenie: Monika Szewc-Osiecka

Przejrzałam swoje blogowe notki o poprzednich książkach Miniera i zaskoczona jestem, jak bardzo mi się podobały, mimo coraz większej niechęci do Servaza, głównego bohatera niemal wszystkich części. Jest coś niepokojącego i drażniącego w tym tuluskim policjancie Servazie, jednej z największych gwiazd na policyjnym firmamencie. Nie dość, że udaje mu się rozwiązywać najtrudniejsze sprawy, to zawsze ma do odegrania przewidzianą dla niego jedną z głównych ról w intrydze, z wielkim namaszczeniem konstruowaną przez jego przeciwnika. Może też pochwalić się jednym jedynym przyjacielem, a mimo pracy zespołowej jest urodzonym solistą, zakochany w Gustavie Mahlerze i żonie przyjaciela. Nie inaczej rzecz będzie się miała w tytułowych "Siostrach".

Rok 1993 i odkrycie zwłok dwóch sióstr, których pośmiertne pozy i sceneria oraz obrażenia cielesne, wskazują na morderstwo inspirowane literaturą. W tle pojawia się słynny pisarz powieści kryminalnych oraz zdeklarowani fani jego książek, a także młody, dwudziestokilkuletni Servaz, pilnie uczący się pracy policjanta wydziału kryminalnego. Po zakończeniu dochodzenia i kilku nieprzyjemnych scysjach z szefem, odnajdujemy Servaza przy kolejnej ofierze, tym razem śmiertelnie pokąsanej przez węże, w roku 2018. Servaz jest już doskonałym śledczym, ma wyniki i sławę i wciąż jedynego przyjaciela. Kobieta, żona pisarza i ofiara węży, budzi w naszym policjancie niedobre wspomnienia z roku 1993, a jednocześnie prowokuje do intensywnych przemyśleń i działań ku wznowieniu tamtego śledztwa i połączeniu z obecnym. Tak zaczyna się ta historia, w której jednego możemy być pewni, Martin Servaz znów jest na tropie i po raz kolejny odegra rolę nie tylko tę zawodową.

Mimo że nie czytałam poprzedniej książki Miniera, to niewiele straciłam, ponieważ to co najważniejsze, zostało w "Siostrach" wyjaśnione. Wbrew powszechnemu zachwytowi, nieszczególnie zachwyciła mnie intryga. Dużo pustosłowia, nieciekawe, nużące przesłuchania podejrzanych, nudny i wciąż wzdrygający się Servaz. Zdecydowanie pierwsza część, ta z roku 1993 była ciekawsza, żywsza i bardziej intensywna w doznania. Rok 2018, to już omszały Martin Servaz z dochodzeniem, które odbywa się w jego głowie, z zespołem, który stanowi ledwo zauważalne tło i brakiem Mahlera.

Dla chętnych.

1 Bielszy odcień śmierci

2 Krąg

3 Nie gaś światła

4 Paskudna historia

Czas przeszły - Lee Child >

< Luty 2019

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • krwawasiekiera

  Czyli nie tykam. Dzięki. Btw, dla mnie Servaz to taka rozlazła, irytująca galareta. Od samego początku;)

 • jane_doe_blog

  @krwawasiekiera - nie tykaj. I Servaz jest galaretą, facet nie da się, a tutaj wciąż się wzdryga i dreszcze po nim latają.

 • meme7

  Jestem w połowie i zastanawiam się, czy to na prawdę facet, który napisał tomy 1-3. Na razie czuję się rozczarowana.

 • jane_doe_blog

  @meme - jak dobrze, że nie jestem osamotniona :)

 • zaczytania

  Ostudziłaś mnie trochę, a już czeka... Na szczęście w audiobooku, to (ewentualna) strata czasu będzie jakby mniejsza ;)))

 • jane_doe_blog

  @zaczytania - a to ciekawa jestem Twoich wrażeń.

 • zaczytania

  Wysłuchałam kolejno "Noc" i "Siostry" i zaczęłam się martwić, że przeczytałam za dużo kryminałów, bo zaczynają mnie nudzić...

  Za to od "Obłomowa" Iwana Gonczarowa nie mogłam się oderwać (choć wszystko mnie w tej powieści irytowało - i bohaterowie, i poglądy autora "przebijające" przez jego opowieść...) ;)

 • jane_doe_blog

  @zaczytania - może tylko Minier Cię nudzi :)
  W każdym razie płodozmian jest wskazany.

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci