Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Niewidzialni - Roy Jacobsen

jane_doe_blog

niewidzialni roy jacobsenTłumaczenie: Iwona Zimnicka

Norwegia pierwszej połowy XX wieku w niczym nie przypomina dzisiejszego, jednego z najbogatszych państw świata. Za sprawą Roya Jacobsena przeniesiemy się na jedną z niezliczonych wysepek Lofotów, u wybrzeży północnej Norwegii. Na jednej z nich mieszka rodzina Barroy, w chwili poznania liczącą raptem pięć osób. Cztery osoby dorosłe i trzyletnia dziewczynka, Ingrid, mieszkają na wyspie, która daje im schronienie i musi ich wyżywić. O skali codziennych trudności wyspiarzy, niech świadczą wymiary Barroy, długiej na 1 km i szerokiej 0,5 km, gdzie sztormy, burze śnieżne i tęgie mrozy to chleb powszedni, ale też ciepłe lata potrafią wynagrodzić jesienno-zimowe zmagania z naturą.

Cóż jest więc takiego w "Niewidzialnych", że tak wielu zachwyca? Myślę, że niezwykła prostota tej opowieści o życiu niemal idealnie zsynchronizowanym z naturą. Fabuła toczy się niespiesznie, rodzina Barroy zmaga się życiem, ale wbrew pozorom, jest doskonale zaprogramowana na przeżycie. Nie tylko instynkt, ale wielowiekowa tradycja i doświadczenie, skrzętnie przechowywane w pamięci kolejnych pokoleń, owocują nieprawdopodobną wolą trwania w bardzo ciężkich warunkach. Mnie urzekła prostota opowiadanej historii, celne i treściwe frazy, w których próżno szukać zbędnych słów i ciekawość, jak potoczy się ta historia, bo wbrew pozorom, trzyma w niepewności.

Trzeba. Piękna.

PS

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, składam wszystkim życzenia dobrych i spokojnych Świąt.

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • tommyknocker

  Jane, życzę zdrowych i spokojnych świąt.
  p.s. "Niewidzialnych" miałem już ze trzy razy w wirtualnym koszyku, ale z racji innych tytułów ostatecznie nie zamawiałem. Może wreszcie zdecyduję się po świętach :)

 • jane_doe_blog

  @tommy - Dziękuję za życzenia :)
  A "Niewidzialnych" bardzo polecam, jest świetna!

 • opty2

  Taak, mnie też się podobała. Z niecierpliwością czekam na dalsze tytuły wznowionej Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich. Sporo czytałam z tej wcześniejszej serii i pewnie dlatego wciąż lubię tamtejsze klimaty:)

  ps. ja również życzę wszystkiego dobrego, poświątecznie:)

 • jane_doe_blog

  @Opty - ciekawa jestem, czym nas wydawnictwo zaskoczy :)

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci