Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Ciszej niż śmierć - Sarah Hilary

jane_doe_blog

ciszej niż śmierć sarah hilaryTłumaczenie: Agnieszka Brodzik

"Ciszej niż śmierć" to czwarta powieść Hilary, z tymi samymi głównymi postaciami - policjantką Marnie Rome i jej najbliższym i zaufanym współpracownikiem, Noahem Jake. Podobnie jak w poprzednich częściach, zespołowi policyjnych magików przyjdzie zmierzyć się z ludzkim okrucieństwem, nienawiścią i strachem.

Oto w Londynie następuje seria brutalnych pobić i wydaje się, że ofiary są przypadkowe i nic ich ze sobą nie łączy. Ale Marnie Rome i jej zespół uparcie doszukują się związku przyczynowego między napadniętymi i mocno pobitymi osobami. Kiedy jedna z ofiar pobicia umiera, kwalifikacja czynu ulega zmianie, a śledztwo nabiera tempa. Tym razem jednak, ta historia nabiera bardziej intymnego wymiaru, szczególnie dla Marnie Rome, ponieważ niebezpiecznie blisko zahacza o tragiczną historię jej rodziny, a ona sama zmuszona jest ponownie zmierzyć się z przeszłością.

Mroźny i skuty lodem Londyn, przedmieścia opanowane przez gangi, werbujące w swoje szeregi dzieci: tak w "Ciszej niż śmierć" Sarah Hilary tworzy fabułę. To właśnie porwania dzieci będą kołem zamachowym i treścią książki. To wokół dzieci, ich tragedii i traumatycznych przeżyć, tworzy się mroczny klimat powieści. Trzeba też pilnować się, jak bohaterowie książki, bo nic nie wydaje się tym, czym na początku było.

Historia, którą opowiada autorka w "Ciszej niż śmierć", to ogrom strachu, nieszczęścia i chęci odwetu, próba naprawienia świata i odkupienia nieistniejących win za doznane cierpienie. Tym bardziej przejmujące, że dotyczy małych dzieci i ich rodzin. To dobra powieść, z niezłym tempem i ciekawie zbudowaną fabułą. Ale gdybym chciała wyartykułować swoje uwagi, to zarzuciłabym zbytnio odrealnione postaci, szczególnie Marnie Rome, która jawi się chwilami jak zaprogramowany człowiek, bez przyszłości, z trudną przeszłością.

Warto.

Rysa - Igor Brejdygant >

< Runa - Vera Buck

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • tommyknocker

  Nie czytałem nic Sarah Hilary..

 • krwawasiekiera

  Polecam pierwszą (W obcej skórze) i trzecią (Smak strachu), druga (Nie ma innej ciemności) troszkę słabsza. Właśnie jestem w trakcie lektury Ciszej niż śmierć, ok. 1/3, i jak na razie wrażenia - podobnie do Jane - bardzo pozytywne.

 • meme7

  Czytamy ostatnio to samo, ja z lekkim poślizgiem :) Jestem w połowie i podoba mi się chyba trochę mniej niż poprzednie części, ale nadal jest dobrze.

 • orfeus82

  Lubię brytyjskie klimaty, więc książkę będę mieć na uwadze, pozdrawiam :)

 • jane_doe_blog

  @tommy - polecam pierwszą część:)

  @krwawasiekiera - wszystko jest ok, tylko trochę za dużo psychologizowania i męczenia jednego tematu, co powoduje chwilami pewne znużenie.

 • jane_doe_blog

  @meme - w zalewie marnych "kryminałów" ten prawie błyszczy :)

  @orfeus82 - niezmiennie polecam.

 • opty2

  Będę mieć na uwadze:)

 • jane_doe_blog

  @Opty - koniecznie :)

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci