Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Dwie siostry - Asne Seierstad

jane_doe_blog

dwie siostry asne seierstadTłumaczenie: Iwona Zimnicka

O ISIS, wojnie w Syrii i dżihadzie wiemy tyle, ile wyczytamy z mediów i obejrzymy migawki w telewizji. Temat uchodźców zaś, to problem nie tylko uciekających, ale też szukających azylu i tych, którzy go udzielają.

Asne Seierstad w "Dwóch siostrach" próbuje odpowiedzieć na szereg pytań, w tym tych najbardziej żywotnych - dlaczego młodzi emigranci i nie tylko oni, radykalizują się w swoich poglądach, a potem uciekają do Syrii, by wspólnie z bojownikami ISIS przyłączyć się do wojny przeciw niewiernym i wszystkim, którzy stoją im na drodze do utworzenia Państwa Islamskiego.

Wbrew pozorom, nie poznamy od środka życia tytułowych sióstr, które, będąc somalijsko-norweskimi obywatelkami, pełnymi życia nastolatkami, decydują się na ucieczkę z kraju, od rodziny, by wyjść za mąż za bojowników islamskich, urodzić im dzieci i żyć w Syrii. Siłą rzeczy autorka skupia swoją uwagę na rodzinie sióstr już po ucieczce. Prześwietla rodzinę, przyjaciół i znajomych, za zgodą rodziny udostępnia maile, rozmowy na Facebooku i Twitterze, by zrozumieć, jak mogło dojść do tej sytuacji. Jednocześnie obserwujemy tragedię rodziny i powolny jest rozpad. Śledzimy też desperackie próby ojca, usiłującego wszelkimi sposobami doprowadzić do powrotu córek do Norwegii i jesteśmy świadkami traumy, jakiej doświadczają wszyscy bezpośrednio dotknięci tymi wydarzeniami.

Po przeczytaniu "Dwóch sióstr" nie ma łatwych pytań i odpowiedzi i nic nie jest czarno-białe. Winni już się znaleźli - organizacja Islam-Net, nauczyciele Koranu i zamknięte środowiska emigranckie, łatwe do infiltracji i indoktrynacji. Zlaicyzowany Zachód kontra Islam, to brzmi groźnie i takie jest.

Dom węży - Mateusz Lemberg >

< Lód - Laline Paull

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • orfeus82

  Takie książki są niezwykle potrzebne, bardzo dobrze że tę zrecenzowałaś na swoim blogu. Co takiego sprawia, że z kraju dobrobytu uciekają do Syrii? Sam nie wiem...

 • jane_doe_blog

  @orfeus82 - dlaczego uciekają? To dobre pytanie. Po lekturze książki, mam niejasne wrażenie, że zarówno uchodźcy, jak i państwa przyjmujące ich, nie odrobiły lekcji integracji, bo chyba nie wystarczy minimum socjalne i dach nad głową. Obu stronom brakuje woli współpracy, a może coś innego... W każdym razie autorka książki ma raczej jasno sprecyzowane zdanie na ten temat.

 • opty2

  Trudna książka, trudne tematy na które oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
  Dobrze, że ktoś się podjął próby wyjaśnienia tego tematu ale sądzę, że nawet po przeczytaniu książki każdy zostanie przy swoim zdaniu. Jak można odpowiedzieć za kogoś: dlaczego nie integruje się z nowym środowiskiem? dlaczego ucieka do wojennych warunków? Dlaczego jednym imigrantom coś odpowiada a innym nie?
  Wracamy do początku z pytaniem: dlaczego? Im więcej wiemy, tym wcale nie ma gwarancji, że po jakiś zmianach byłoby lepiej, to nie jest takie proste.

 • jane_doe_blog

  @Opty - bardzo trudny i złożony temat...bardzo. Wiadomo, że u źródła wszelkich konfliktów stoi zawsze albo czynnik ekonomiczny, albo religijny. Dobra książka, tylko wydaje mi się, że pokazana została jedna strona konfliktu, ta, w którą my z Europy tak łatwo przyjmujemy jako słuszną prawdę. Ale tu już ocieramy się o politykę i nie ma potrzeby drążyć tak zawiłego tematu :)

 • krwawasiekiera

  Mam obie książki tej autorki w kolejce. Czytałaś też tę o Breiviku? Jeżeli tak, to od której lepiej zacząć?

 • jane_doe_blog

  @krwawasiekiera - nie pomogę, ponieważ tej o Breiviku nie mam i nie czytałam.

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci