Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Szpiegowskie dziedzictwo - John le Carre

jane_doe_blog

szpiegowskie dziedzictwo john le carreTłumaczenie: Jan Rybicki

Świat szpiegów w XX wieku, w czasach zimnej wojny, może teraz wydawać się lekko archaiczny, czy może nawet siermiężny. Pytanie, jaki byłby dziś, gdyby nie ciągły taniec wywiadowni szpiegowskich, zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie barykady. I tak też widzi to główny magik Cyrku, George Smiley, gdy mówi: "Jeżeli kiedykolwiek miałem poczucie misji, wykraczające poza walkę z wrogiem, to zawsze chodziło mi tylko o Europę. Jeżeli byłem bezduszny, to dla dobra Europy. Jeżeli kiedykolwiek miałem jakiś nieosiągalni ideał, to chodziło mi o to, żeby wyprowadzić Europę z mroku, w którym się pogrążyła, w nowy wiek rozumu."

Trzeba było kilku dekad, by John le Carre definitywnie zamknął historię, której dramatyczne wydarzenia opisał w powieści p.t. "Z przejmującego zimna". Tym razem jednak nie George Smiley, nie Alec Leamas, ale Peter Guillam będzie głównym narratorem i bohaterem. Już na zasłużonej emeryturze, siedemdziesięcioletni, lekko głuchawy Guillam, dostaje pisemne zaproszenie do Londynu. Przeszłość nie odeszła w stan spoczynku i domaga się wyjaśnień, a panowie z wydziału spraw wewnętrznych, mają mnóstwo pytań o jedną ze szpiegowskich operacji i tak łatwo nie zrezygnują.

John le Carre zaskakuje nie tylko formą opowiadanej historii, jej kameralnością i postaciami przewijającymi się pośród czytanych przez Guillama akt i notatek służbowych. Te nieustanne retrospekcje i powrót do źle rysującej się przyszłości, czynią z powieści wciągający dramat. Finał przyniesie refleksję na temat "starych" i "młodych", a przecież każda epoka ma swoje wymagania, którym trzeba sprostać, jeśli chce się pozostać w grze.

Świetna.

 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • krwawasiekiera

  O, to super!:) "E" ci w tytule notki zjadło;)

 • jane_doe_blog

  @krwawasiekiera - poprawione :) A książka znakomita, tylko lepiej najpierw (jeśli nie czytałaś) "Z przejmującego zimna".

 • tommyknocker

  Le Carre to klasa sam w sobie. Na pewno przeczytam :)

 • jane_doe_blog

  @tommy - warto :)

 • tommyknocker

  Będziesz może zbierać ?
  hitsalonik.pl/produkt/spowiedz-szpiega

 • jane_doe_blog

  @tommy - raczej nie, dramatycznie brak mi miejsca na książki. I tak już połowę czytam w ebooku :(

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci