Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Na południe od Brazos - Larry McMurtry

jane_doe_blog

na południe od brazos larry mcmurtryTłumaczenie: Michał Kłobukowski

Nie lubicie westernów? Nie szkodzi. "Na południe od Brazos" to taki western, którego lektury na pewno nie pożałujecie. Tym bardziej, że Larry McMurtry otrzymał za nią Pulitzera. Tym bardziej, że to dzieło monumentalne, łączące w sobie elementy z historii Ameryki Północnej z wielowątkową (i mam tu na myśli naprawdę rozbudowaną narrację) opowieścią, która wspólnym wysiłkiem autora i tłumacza wciąga i zachwyca.

Przeczytałam tę ciężką (1,7 kg!) i obfitą w zapisane strony księgę, pooglądałam znakomicie dobrane zdjęcia i przeczytałam posłowie Michała Stanka. Przejechałam z bohaterami tysiące mil, od upalnego Teksasu po mroźną Nebraskę i Montanę. Przeprawiałam się z kowbojami przez liczne rzeki, wytrzęsłam tyłek na preriach i usychałam z pragnienia. Podglądałam ich w saloonach, pijących i korzystających z oferty pokoików na piętrze. Uczestniczyłam w kilku potyczkach z niedobitkami Indian, a nawet miałam okazję dostrzec nieliczne już stadka bizonów. Ale wciąż, uparcie, wspólnie z teksańskimi kowbojami, parliśmy do przodu, goniąc setki sztuk bydła i tabuny koni, by u celu podróży założyć upragnione rancho.

To znakomicie opowiedziana historia, z mnóstwem wątków, wspaniałych i świetnie nakreślonych postaci oraz kawał amerykańskiej historii. Wielką cenę płacą bohaterowie za marzenia, pracę przy spędzie bydła i podbój nowych terytoriów. To również opowieść o romantycznych uczuciach, nieodwzajemnionych miłościach, dramatach i surowym prawie. 

Jeśli tak, jak ja, lubicie opasłe tomiszcza ze świetnie opowiedzianą historią, przy lekturze których wcale nie chcecie, aby się kiedykolwiek skończyła, to "Na południe od Brazos" jest właśnie taką książką. Trzeba.

 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • meme7

  Taką cegłą to zabić można! Zdecydowanie do torebki się nie nadaje, ale na czytnik jak najbardziej ;)

 • jane_doe_blog

  @meme - jasne, że można :), ale lepiej przeczytać, bo warto.

 • tommyknocker

  Wiele dobrego przeczytałem o tej powieści. Może kiedyś...

 • jane_doe_blog

  @tommy - zachęcam, bo jest rewelacyjna :)

 • opty2

  Rewelacyjna, to fakt:) Szkoda tylko, że nie możemy przeczytać kontynuacji, którą autor napisał już dawno temu a niestety nikt nie przetłumaczył do dzisiaj. Nie mówiąc o prequelqch (tak to się mówi?) dotyczących młodości głównych bohaterów. Z miejsca zrobiłam się "głodna" tych historii a myślałam, że "Brazos" mnie ukontentuje. Okazuje się, że tylko połowicznie, niestety. Jeszcze brakuje mi powtórki serialu (bądź dvd), którym swego czasu się zachwyciłam. Może to odważne wydawnictwo Vesper, łącznie z miłośnikami tej historii, spróbuje powiedzieć "b" ?

 • jane_doe_blog

  @Opty - nie liczyłabym na to. Nie tak dawno napisałam do pewnego wydawnictwa zapytanie o to, czy planują wydanie kontynuacji pewnego świetnego zresztą kryminału. Kryminału zbierającego na świecie znakomite recenzje, otóż kontynuacji nie przewidują... bo nie :(

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci