Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Całe życie - Robert Seethaler

jane_doe_blog

całe życie robert seethalerTłumaczenie: Ewa Kochanowska

Po przeczytaniu "Całego życia" Seethalera, okazuje się, że można na niespełna 200 stronach opisać życie jednostki niemal od urodzenia, aż do śmierci i zrobić to po mistrzowsku. I nie potrzeba do tego epickiego rozmachu rozpisanego na setki stron, niezliczonych zastępów postaci i wielowątkowej akcji. 

Oto lata 30 XX wieku, gdzie w małej austriackiej wiosce u podnóża Alp, miejscowa społeczność wiedzie twarde, rolnicze życie, nie rozczulając się po drodze nad słabymi i biednymi. Do tych ostatnich należy nasz bohater, Andreas Egger, który jako nieślubne dziecko trafia do rodziny zamożnego bauera, by za dach nad głową, kąt do spania i miskę jadła ciężko pracować, a potem nawet zacząć się uczyć. Proste i niezwykle trudne życie chłopca, niewolne od zadawanych razów, definitywne się skończy, gdy ten osiągnie odpowiedni wiek, krzepę w rękach i język w gębie. Tak więc nasz Andreas z dnia na dzień pójdzie na swoje, zakocha się, ożeni, trafi na wschodni front w czasie II Wojny Światowej, odsiedzi kilkuletni rosyjski łagier, by w końcu wrócić do swojej alpejskiej wioski i zacząć żyć na nowo.

A przecież życie Andreasa, to nie tylko najmowanie się jako robotnik do zamożnych gospodarzy, czy zdobycia pracy w spółce, budującej kolejki liniowe. Bo oto nieuchronnie w świat alpejskich wiosek wkracza coraz śmielej cywilizacja ze swoimi zdobyczami. Czas płynie a wraz nim zmiany, które zaskakują i onieśmielają Eggera, upartego i odpornego na techniczne nowinki chłopa.

Prosta historia zwykłego człowieka, tak pięknie, w sposób lapidarny i skondensowany opowiedziana, ma wyjątkową siłę rażenia. I niezależenie od tego, czy zachwycimy się alpejskimi krajobrazami, prostym, ale po brzegi wypełnionym życiem jej mieszkańców, czy też historią Andreasa Eggera, jednakowo trwać będziemy w zachwycie. Rytm życia i śmierci bohatera wyznacza natura, piękna i groźna, więc trudno się dziwić Eggerowi, że ze spokojem przyjmuje to, co los mu niesie.

Wspaniała. Trzeba.

 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • eldka

  Już za mną elde.blox.pl/2017/07/216.html.
  To taka książka, którą po skończeniu, chce się przeczytać raz jeszcze.

 • atojaxxl

  Niesamowite. Wczoraj skończyłam czytać i zachwycać się tą książką, poza świetną treścią, ma bardzo piękną okładkę :)

 • tommyknocker

  Wspaniała książka. To taka pokorna, mądra proza - aż brak mi słów, by napisać o niej kilka trafnych zdań.

 • opty2

  No jak trzeba, to zapisuję na listę :)

 • jane_doe_blog

  @eldka - to prawda :)

  @atojaxxl - wszystko jest w tek siążce piękne :)

 • jane_doe_blog

  @tommy - tak, i włąsnie takich książek dramatycznie mi brakuje.

  @Opty - koniecznie i od razu czytaj :)

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci