Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Kopaliśmy sobie grób - Antti Tuomainen

jane_doe_blog

kopaliśmy sobie grób antti tuomainenTłumaczenie: Edyta Jurkiewicz-Rohrbacher

Zimowa Finlandia sypie śniegiem, obdziela szczodrze mrozem i ciemnościami. Dziennikarz Janne Vuori dostaje temat życia, bo oto kopalnie niklu na północy kraju za nic mają ekologię i z premedytacją niszczą środowisko. Sprawa wydaje się być rozwojowa, a w dziwnych okolicznościach umierają ludzie powiązani z tym przemysłem. Na scenie pojawia się też Emil, mężczyzna, który oprócz wyuczonego i intratnego zawodu płatnego mordercy, pragnie przejść na emeryturę, osiąść w Helsinkach, pogodzić się z żoną i poznać dorosłego już syna.

Dwa wątki i żaden nie powoduje szybszego bicia serca, wyrzutu adrenaliny, czy zwykłego zaciekawienia. Nie ulega wątpliwości, że sprawy ochrony środowiska w całej Skandynawii są bardzo ważne, więc temat kopalni dewastujących środowisko trafia na podatny fiński grunt i przyjęty jest ze zrozumieniem. Tak więc nasz bohater Vuori rezygnuje z życia rodzinnego, niemal bezrefleksyjnie odchodzi od własnego dziecka, powielając swój własny schemat życia.To mogłaby być zajmująca historia, ale tutaj podana zostaje w wyjątkowo niestrawny i nudny sposób, bez polotu i pomysłu. Drugim wątkiem, który powinien dać powieści element tajemniczości, niepokoju, a nawet grozy, ociera się, niestety, o śmieszność. Za sprawą killera Emila, Finlandia spływa krwią, trup się gęsto ściele, mordowany efektownie i z figurami, bez wysiłku, nonszalancko. Brzmi to i wygląda groteskowo i nijak się ma do rasowego thrillera.

Nijaka powieść, bez odpowiednio zbudowanego napięcia i dobrej intrygi kryminalnej. Tuomainen radzi sobie też słabo z wątkami obyczajowymi, które ledwo zasygnalizowane, porzucone same umierają z nudów. Jedyne co się udało, to fińska zima. Jestem bardzo rozczarowana drugą powieścią Tuomainena. Tym większy zawód, że bardzo dobra "Czarne jest moje serce", wysoko podniosła poprzeczkę i oczekiwania miałam spore.

Powieść słaba. Odradzam.

 

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • krwawasiekiera

  Wielkie dzięki za ostrzeżenie!

 • jane_doe_blog

  @krwawasiekiera - serio, to jest "zła" książka.

 • opty2

  Już gdzieś czytałam, że słaba. Drugi negatyw (twój) skutecznie eliminuje drugą książkę A.T. Szkoda, też myślałam, że będzie chociaż przyzwoity.

 • jane_doe_blog

  @Opty - to jedna z gorszych przeczytanych przeze mnie książek w tym roku.

 • tommyknocker

  "Czarne jak moje serce" strasznie mi się podobało. Teraz aż strach zabierać się za nową jego książkę..

 • jane_doe_blog

  @tommy - uwierz mi, rozczarowująca i źle napisana.

 • aga_z_czytam.bezszelestnie

  Jaka szkoda, że taka słaba ta pozycja, bo jakiś czas temu ją kupiłam... To już kolejna opinia na nie tej książki, coś musi być na rzeczy...

 • jane_doe_blog

  @aga_z_czytam.bezszelestnie - to marna książka i szkoda na nią czasu. Swoją drogą, odpuszczam sobie pisarzy z tamtego rejonu Europy, zwyczajnie nie ma kogo już czytać :)

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci