Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Dziedzictwo - Ann Patchett

jane_doe_blog

dziedzictwo ann patchett

Tłumaczenie: Anna Gralak

Po lekturze "Stanu zdumienia" Ann Patchett, wiadomość o mającym się wkrótce pojawić "Dziedzictwie" mnie ucieszyła. Bo lubię proste historie o prostych ludziach. Takie bowiem, wbrew pozorom, wciągają najbardziej.
Pięćdziesiąt lat z życia dwóch rodzin to akurat tyle czasu, by wiele mogło się wydarzyć. Oto dwa małżeństwa ulegną rozbiciu, szóstka dzieci przejdzie traumę rozstania rodziców i nieustannej próby asymilacji w nowych warunkach. To właśnie dzieci najczęściej opowiadają tę historię, rzadziej któreś z rodziców. Nikt też nie zachowa chronologii opowiadanych wydarzeń, za to dostajemy wciągającą, aczkolwiek poszatkowaną na sekwencje kronikę wydarzeń, opowiadanych po kilka razy, z różnych perspektyw.

W "Dziedzictwie" role zostały rozdane już na początku. Dzieci przejmują kontrolę nad życiem rodzinnym, w różny sposób opiekując się sobą i swoimi mało odpowiedzialnymi i słabymi rodzicami. Konsekwencje takiego modelu rodziny będą różne. Postaci bohaterów są tak skonstruowane, że nie ma mowy, by kogokolwiek obdarzyć sympatią, przynajmniej na początku. Jednak wraz z dorastaniem bohaterów zmieniała się moja percepcja tej patchworkowej rodziny, niechęć czy awersja zastąpiło niejakie wzruszenie i zrozumienie.

Jak mówiłam, proste historie wciągają najbardziej.

Trzeba.

 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • dachauka

  Uff. Trochę się obawiałam, ale dobrze, że jest dobrze. Też bardzo podobał mi się "Stan zdumienia" :-)

 • jane_doe_blog

  @dachauka - wiesz, im dłużej myślę o tej książce, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że warto. Zresztą sam się przekonasz, niejednoznaczne sytuacje, denerwujący i nieodpowiedzialni rodzice, no jest nad czym myśleć.
  To dobrze napisana powieść...

 • opty2

  Cieszy, że poziom książek Ann P. nadal wysoki :) Też zamówiłam.

 • jane_doe_blog

  @Opty - super, ciekawa jestem Twoich wrażeń :)

 • zaczytania

  No to chyba zacznę wakacje od półkowniczkującego od (zbyt)dawna "Stanu zdumienia"...

 • jane_doe_blog

  @zaczytania - myślę, że nie będziesz zawiedziona. Miłej lektury :)

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci