Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Najmroczniejszy sekret - Alex Marwood

jane_doe_blog

najmroczniejszy sekret alex marwoodTłumaczenie: Rafał Lisowski

Jak to jest ukrywać latami przed światem mroczną tajemnicę i znakomicie przy tym funkcjonować? Okazuje się, że się da. Trzeba tylko posiadać pierwiastek genu psychopaty, by wszystko było pod kontrolą. 

Jest rok 2004. Oto grupa wypróbowanych wieloletnich przyjaciół, która z okazji urodzin jednego z nich spędza weekend w rezydencji. Pięćdziesiąte urodziny pana domu nabierają rozpędu, gromadka ich małych dzieci zaczyna zbyt absorbować imprezowiczów, alkohol płynie strumieniami, a kokaina bieli się wokół zaczerwienionych nozdrzy. Impreza trwa nieprzerwanie trzy dni, do chwili, gdy okaże się, że znika bez śladu trzyletnia dziewczynka. Apele zrozpaczonych rodziców i przyjaciół zaangażowanych w poszukiwania nie przynoszą rezultatu, mimo że swoim zasięgiem obejmują niemal cały świat.

"Najmroczniejszy sekret" to kolejna, bardzo dobra powieść Alex Marwood. Mamy tu do czynienia z rasowym, mrocznym thrillerem, którego przebieg będziemy śledzić przez trzy dni upalnego weekendu w 2004 roku naprzemiennie z narracją 12 lat później. Przez okres zaledwie 6 dni, poznamy ludzi, dla których manipulacja faktami, bezduszność i bezwzględność to norma. Chwilami można się zastanowić, czy autorka zbytnio nie przerysowała postaci, nadając im takie, a nie inne cechy charakteru, czy stawiając przed nimi zadania, jakich nikt nie chciałby się podjąć. Ale właśnie tak skonstruowana fabuła, z obrzydliwymi typami i ich tajemnicami, idealnie współgra z intrygą.

Śmiało mogę powiedzieć, że według mnie to najlepsza książka Marwood. Doskonała, naprzemienna narracja, pozwalająca na ogląd całej sytuacji. Mistrzowska kreacja bohaterów, których moc manipulacji i żonglowania faktami, nie ma sobie równych. I historia, której realistyczne okoliczności pozwalają czytelnikowi zanurzyć się w lekturę bez żadnych dysonansów i dyskomfortu, mimo że temat trudny. 

Koniecznie.

 

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • dachauka

  A może się i skuszę?... Tak zachwalasz... :-)

 • tommyknocker

  To moja lektura obowiązkowa, już czeka w kolejce - najpierw jednak skuszę się na nową Hawkins.

 • jane_doe_blog

  @dachauka - namawiam, bo książka rzeczywiście bardzo dobra :)

  @tommy - Hawkins odpuszczam, bo po słabej (według mnie) "Dziewczynie z pociągu", straciłam zainteresowanie. Poczytam sobie o wrażeniach u Ciebie. Ale za to Marwood - mistrzyni...

 • meme7

  "Dziewczyny, które zabiły Chloe" średnio mi się podobały, ale jeśli tak zachwalasz, to może jednak się skuszę? :)

 • krwawasiekiera

  Wojciech Chmielarz też polecał na FB, ale byłam sceptyczna. No to teraz już nie jestem - będzie to moje pierwsze spotkanie z autorką.

 • jane_doe_blog

  @meme - bardzo warto :)

  @krwawasiekiera - tak poprowadzona narracja, jak w tej książce, to połowa sukcesu, druga zaś, to jej bohaterowie. Czytaj :)

 • opty2

  No jak koniecznie, to zapisuję na Listę :)
  Nic jeszcze tej autorki nie czytałam, więc zacznę od najlepszej, ha.

 • jane_doe_blog

  @Opty - super, będzie Ci się podobała :)

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci