Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Cela - Jonas Winner

jane_doe_blog

cela jonas winnerTłumaczenie: Agnieszka Hofmann

Thrillery lubią kameralną atmosferą, spokój i ciszę, w której morderca i ofiara pozostawieni sam na sam, kończą spektakl życia morderczym tańcem. Nie inaczej jest w "Celi", w której poznajemy czteroosobową, artystyczną rodzinę Grossmanów, w chwili przeprowadzki z Londynu do Berlina. Jest środek upalnego lata, matka rodziny, śpiewaczka operowa poświęca się scenicznym próbom, ojca pochłania komponowanie muzyki do filmów, a dwaj synowie organizują swój wolny czas w miarę chęci i umiejętności. Nas interesuje jedenastoletni Sammy, który wyrwany z londyńskiego, przyjaznego mu środowiska, nie potrafi się odnaleźć w nowym miejscu. Samotny, eksploruje dom i przyległy doń ogród, powoli odkrywa rodzinne tajemnice, w której nic nie jest tym, czym się wydaje.

To powieść jednego aktora, jedenastoletniego Sammy'ego, którego odkrycia i przemyślenia wzmagają niepokój i konsternację. Czy to chłopiec z bujną wyobraźnią, czy urojeniami? A może sprytny konfabulant, wciągający nas do sobie tylko znanej gry? Nie sposób od razu zrozumieć zamiary bohatera, tym bardziej, że na scenie pojawia się ojciec, którego własny syn kocha i boi się jednocześnie.

"Cela" to mroczny thriller, z wyraźnymi elementami horroru, znanymi z książek Kinga. Ale w niczym to nie przeszkadza, bowiem gra toczy się o wyjaśnienie tajemnicy, ten namacalny strach bohaterów i terror psychiczny, jaki sobie zadają. Klaustrofobiczna atmosfera i permanentne nieuchwytne zagrożenie dzieci, dla których autor przewidział główne role, wzmagają uczucie czytelniczego strachu i niepewności. A jednocześnie jest to też wiwisekcja rodziny, w której samotność dzieci jest przemożna, a kariery robione przez rodziców mają priorytet.

Warto.

 

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • dachauka

  No to Jonas Winner zdał egzamin :-) (a przy okazji i ja, w pewnym sensie). Cieszę się, nawet nie wiesz jak.

 • jane_doe_blog

  @dachauka - Winner zaliczył, tłumaczka się spisała i czekam na więcej :)
  Książka bardzo dobra.

 • meme7

  Kolejna pozytywna opinia o "Celi" dnia dzisiejszego. I to u dwojga zaufanych blogerów :) Coś czuję, że książka szybko wyląduje w koszyku :)

 • jane_doe_blog

  @meme - koniecznie :)

 • opty2

  No to dobrze, że zamówiłam, pocieszyłaś mnie :)

 • tommyknocker

  Jak dla mnie to jedna z najlepszych książek ostatnich tygodni.

 • jane_doe_blog

  @Opty - bardzo dobry i trzymający w napięciu thriller, dzisiaj do rzadkość :)

  @tommy - prawda?

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci