Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Pragnienie - Jo Nesbo

jane_doe_blog

pragnienie jo nesboTłumaczenie: Iwona Zimnicka

Co można napisać o książce, na którą czekało się kilka lat i która dla mnie jest w zasadzie absolutnym hitem? Oczywiście, nie jest to obiektywna ocena, bo dla mnie wszystkie książki Nesbo z Harrym Hole to jedne z lepszych, jeśli nie najlepsze w swoim gatunku. Główna postać to alkoholik, samotnik z wyboru oraz genialny śledczy, czyli nieoczywisty, pełen sprzeczności bohater, człowiek po przejściach. Może są ludzie, którzy wolą niepokalanych superbohaterów bez wad. Dla mnie Harry Hole to postać bliska ideałowi, może właśnie dlatego, że nie jest pozbawiona ludzkich słabości. 

Akcja zawiązuje się wokół morderstw młodych singielek w stolicy Norwegii, które szukają partnerów za pomocą jednego z portali randkowych. Szybkie spotkanie w ustronnym pubie, jeszcze szybsze wyjście i brutalna śmierć. Policyjna grupa, powołana w celu pochwycenia mordercy, słabo sobie radzi, więc o pomoc poproszony zostaje Harry Hole, a do prasy przeciekają informacje o wampirze grasującym po Oslo. I mamy do czynienia z tyglem, w którym mieszają się i ścierają interesy ludzi mających dalekosiężne plany, narasta panika wśród mieszkańców miasta, morderca poczyna sobie coraz śmielej, a policja zachowuje się jak dzieci we mgle.

Tyle i aż tyle. Ale nie dajmy się zwieść pozorom, bo to szatańska układanka, której początki sięgają przeszłości Harry'ego Hole i mordercy. Ta kryminalna intryga nie zawodzi, poprowadzona jest bowiem z wirtuozerią, z której słynie Nesbo, a w której nie zabraknie zwrotów akcji, szybszego bicia serca i strachu. A jeśli dodamy do zagadki kryminalnej wcale niemałą obsadę, niezbędną do kreowania wątków i zwrotów akcji, aby cała fabuła układała się zgodnie z zamysłem autora i oczekiwaniami czytelnika, to czego chcieć więcej?

Idźcie więc i czytajcie, a będziecie zachwyceni.

 

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • meme7

  Trochę mi ulżyło, że Nesbo dalej trzyma formę. Niedawno czytałam "Policję" i nie mogę się doczekać "Pragnienia".

 • jane_doe_blog

  @meme - uwierz mi, jest moc w "Pragnieniu", czytaj :)

 • opty2

  Wszystko byłoby dobrze, gdyby te trupy były "porządne" no ale nie są i to mi psuło przyjemność czytania. Mimo wszystko intryga ciekawa, choć trochę za szybko Harry się zgodził wrócić, chyba oczekiwałam większego oporu;) Jeszcze jeden wątek wymaga zakończenia (Bellman), więc spodziewam się jakiś części.

 • jane_doe_blog

  @Opty - zauważ, że u Nesbo trupy nigdy nie były "porządne". A wracając do HH i jego zgody na udział w śledztwie, przecież facet jest do tego urodzony, kocha tę robotę, psychopata spadł mu jak manna z nieba, no i te wyrównanie rachunków. Tak miało być, w sam raz :)
  I zgodzę się, że kontynuacja powinna nastąpić.

 • marudaczyta

  Chyba nie ma żadnych wątpliwości, że kontynuacja będzie :) Ależ tęskniłam za Harrym. Choć ja nie do końca jestem przekonana do końca - trochę taki teatralny, ale moim zdaniem Nesbo czasem nie umie zachować umiaru. Niemniej jednak - zabawa przednia i czyta się świetnie.

 • jane_doe_blog

  @marudaczyta - życzyłabym sobie, by nasi rodzimi "kryminaliści", mieli takie pomysły i taką "rękę" do wykreowanych bohaterów, intrygi i suspensu, jak Nesbo...
  I czekam na kontynuację :)

 • marudaczyta

  @jane doe Masz rację! :) ale wiesz, nie byłabym sobą, gdybym choć trochę nie pomarudziła ;)

 • jane_doe_blog

  @marudaczyta - oj tam, jakie marudzenie :) Luźne przemyślenia o książce, na którą tak długo czekaliśmy.

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci