Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Poszukiwany - Lee Child

jane_doe_blog

poszukiwanyleechildPowieść sensacyjna Lee Childa, w przekładzie Łukasza Praski.

Jack Reacher, ulubiony bohater i ktoś, z kim chciałoby się zaprzyjaźnić, wplątuje się w lokalne wojenki wówczas, gdy przemieszcza się autostopem, lub amerykańskim pekaesem, z punktu A do punktu B. Wystarcza mu 2-3 dni, by ukarać winnych, pocieszyć poszkodowanych i rozkochać kobiety. Ten żandarm i major w stanie spoczynku, z wyboru człowiek znikąd i podróżujący donikąd, tym razem dłużej popasa w Nebrasce, zmuszając wrogi element do kapitulacji.

Zaczyna się typowo, brutalne morderstwo w nieczynnej betonowej przepompowni, pozbawia życia człowieka w grubej kurtce. A za chwilę Reacher, przemieszczający się stopem, zostaje zabrany samochodem przez męsko-damskie towarzystwo, przyodziane w identyczne ciuchy jeansowe, przywodzące na myśl zjazd integracyjny drużyny zuchów. Śledząc tok rozumowania Jacka, łatwo się się zorientować, że coś jest na rzeczy i za moment może nastąpić reakcja i akcja. W międzyczasie to niedobrane kombo pomyślnie przejedzie dwie blokady policyjne, Reacher nawiąże interakcje z piękniejszą połową agentów FBI i wciąż będzie myślał i dedukował. I dopiero po kilkuset stronach myślenia i analizowania, oraz kilku wpadkach, pod sam koniec książki zacznie się jatka na kilka pistoletów maszynowych i jeden snajperski.

Lee Child się nie popisał i wydając na świat "Poszukiwanego, skrzywdził siebie, czytelnika i Jacka Reachera. 17 w kolejności książka, może nie być na poziomie, do jakiego pisarz przyzwyczaił czytelnika, czasami tak się zdarza. Ale też nikt się nie spodziewał, że to będzie tak klasyczny gniot. Marazm i nuda, to dobre określenie "Poszukiwanego", jak również pokrętne i zagmatwane cele przyświecające wszystkim możliwym agendom rządowym USA, wprowadzają chaos i rozmycie głównego celu. Kiedy już mniej więcej wiadomo, z czym i kim przychodzi się zmierzyć Reacherowi i kto jest po jakiej stronie barykady, to dalej niezbyt jasne stają się cele i motywy. Książka rozczarowuje, nie przemawia do wyobraźni organizacja, z jaką mierzy się Reacher, z FBI i CIA, co najwyżej mogą rozśmieszyć. A jedynym jasnym i zrozumiałym elementem, okazuje się być silos na pociski rakietowe, odporny na wszystko, z atakiem nuklearnym włącznie. Jak również wzbudza podziw znakomita umiejętność określania kierunków geograficznych, w jakich przychodzi się poruszać bohaterom. Tutaj nikt nie zna pojęcia prosto, w lewo, czy w prawo, ale określenie kierunku wschód, północ, czy południe - perfekcyjnie. Dochodzi do pewnego kuriozum, gdy określenie znaków szczególnych na twarzy ofiary określa się, że pieprzyk znajduje "na południowy wschód od ust" (lub w innym kierunku, nie mam przy sobie książki, by zacytować). Prawdę mówiąc, trudno zgadnąć, o czym ta powieść jest, więc albo Child się wypstrykał z pomysłów, albo Reacher się zestarzał i zaczyna przynudzać.

Nie sądziłam, że kiedyś to napiszę, ale nie polecam "Poszukiwanego", zwyczajnie szkoda czasu. Chcę wierzyć, że to tylko wypadek przy pracy pisarza, że następna książka nie zawiedzie.

 
Lipiec >

< Wody wielkie

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • dachauka

  Kompletnie nie znam tej serii, choć przymierzam się od dawna, bo wiem, że ma swoich gorących zwolenników. Odnotowuję, żeby nie brać wszystkiego jak leci i też myślę, że to może być chwilowe zmęczenie autora...

 • jane_doe_blog

  @dachauka - mam porównanie, od 2007 roku czytam Childa i mój zachwyt jego książkami przez 16 pozycji trwał, kiedyś musiało nastąpić zmęczenie materiału:)
  Tak czy siak, zachęcam do zapoznania się z Reacherem, on jest tego wart:)

 • opty2

  Nie!? Dobrze widzę: nie polecasz??? (wybacz:)
  Spokojnie opuszczam ;)

 • jane_doe_blog

  @Opty - wiem wiem, nie zakłóci to spokoju Twojego ducha:)
  Mimo wszystko trochę mi szkoda, że tak z tym Reacherem wyszło.

 • opty2

  No właśnie, najgorsze jest rozczarowanie ulubionym autorem:(
  Człowiek się nastawia na deser a dostaje nielubianą zupę, rozumiem ten ból.

 • jane_doe_blog

  @Opty - oj, takie rozczarowanie książką mocno boli, w dodatku takiego pisarza:)

 • beatrix73

  Nie będę zatem psuła sobie dobrych wspomnień...
  Omijam. ;)

 • jane_doe_blog

  @beatrix -myślę, że nic nie tracisz, natomiast wiele zyskujesz:)

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci