Menu

Jane Doe

Subiektywnie o książkach

Operacja Argo

jane_doe_blog

Thriller polityczny w reżyserii Bena Afflecka.

Nie byłoby Argo i nie powstałby później film na podstawie odtajnionych akt z tej operacji, gdyby Amerykanie nie pchali swoich paluchów do Iranu. Moderowanie marionetkowym rządem Rezy Pahlawiego, przymykanie oczu na terror zgotowany własnemu narodowi przez ten proamerykański rząd, doprowadza do rewolucji i wynosi ajatollahów do władzy, kończąc dominację amerykańską w Iranie. Krwawa rewolucja wyrzuca Amerykanów z tego kraju, biorąc w ferworze walki w jasyr jej ambasadę z ludzką zawartością, przeoczając nieobecność 6 pracowników, którym udaje się uciec z zajętego budynku.

Eksfiltracja, to tajna operacja wywiadowcza, polegająca na wywiezieniu z terytorium wroga zagrożonych ludzi (agentów, żołnierzy). Jednym z lepszych eksfiltratorów w CIA jest Tony Mendez (Ben Affleck). Na początku występuje w roli konsultanta, odrzucając bzdurne pomysły na wywiezienie z Iranu ukrywających się Amerykanów. W końcu sam wpada na iście szaleńczy pomysł, o którym jego szef powie, że "jest to najlepszy zły pomysł, jakim dysponujemy". I tak zaczyna się Operacja Argo, skrojona specjalnie dla szóstki ukrywających się Amerykanów. Jedna z bardziej śmiałych i szaleńczych tajnych operacji, jakie przeprowadziła CIA, w której kluczową rolę odgrywają hollywoodzcy oscarowi giganci: Alan Arkin i John Chambers.

Zachwycający montaż scen, gdzie archiwalne zdjęcia i kroniki dni rewolucji irańskiej doskonale współgrają ze scenami filmu, majstersztyk. Doskonałe dialogi, przyprawione sporą dawką humoru,  lata 70 i 80 to popisówka scenografii, oraz napięcie towarzyszące każdej scenie, na początku będące zaledwie przygrywką do późniejszych scen, rozgrywających się na lotnisku i szarpiących w najwyższych rejestrach naszym systemem nerwowym. Kolaboracja Hollywood z CIA, pokazana bez zadęcia z dużym ładunkiem humoru i mnóstwo dobrego wnosząca do filmu. I Ben Affleck, wypadający zdawać się może nijako i bezbarwnie, by w rezultacie okazać się sprawnym dyrygentem, umiejętnie wygrywającym swoją zebraną niemal z łapanki orkiestrą, spokojem i błyskotliwością doprowadzając operację do finału.

Poszłam do kina na Operację Argo, nie z powodu ciekawości, jak poradził sobie Affleck z rolą reżysera i aktora w jednym, poszłam też do kina nie dlatego, że odtajniono Argo, co mogło wydać się interesujące z mojego punktu widzenia, bo darzę wielką estymą wszelkie tajne operacje i różnej maści wywiadowców. Natomiast powodem, który zadecydował o wyborze tego filmu, był i jest znakomity trailer, bombardujący mnie w kinie i tv, który zrobił robotę za wszelkie szeptane polecanki i okrzyczane reklamy. A po seansie, jedno mogę powiedzieć, świetny film, z doskonale zrobionym trailerem.

Miecz i Tarcza >

< Wszystko za Everest - Jon Krakauer

Komentarze (11)

Dodaj komentarz
 • meme7

  Czuję się przekonana :) Za Benem Affleckiem nie przepadam, ale Argo jest całkiem ciekawym tematem, więc chyba jakoś to przeboleję. Teraz mam tylko zagwostkę - Anna Karenina, Moonrise Kingdom czy Operacja Argo :)

 • avo_lusion

  Moja koleżanka była na filmie i podziela twoje zdanie:) Ja pewnie zobaczę film w domu, bo w tym miesiącu wybieram się na Gambita i Hobbita:)

 • dachauka

  Wygląda na to, że spędzę połowę grudnia w kinie:-) Wyjątkowo obrodzil w filmy, które KONIECZNIE muszę zobaczyć - a czasami mija trzy czwarte roku, i nic.

 • jane_doe_blog

  @meme - najlepiej wszystkie trzy zaliczyć:), a Affleck tym filmem sprawia przyjemną niespodziankę i jako aktor i jako reżyser.

  @avo_lusion -aa, to miłego oglądania:).

  @dachauka - ee tam spokojnie, jak nie seans kinowy to dvd, ja ze swoją manią planowania tak robię:).

 • zofia_ed

  Same pozytywne opinie ostatnio słyszę o tym filmie, chyba jednak się wybiorę do kina.

 • jane_doe_blog

  @zofia_ed - tak zrób.

 • opty2

  No dobra ale gdzie ten trailer? Chciałam zobaczyć, czy na mnie podziała a tu ani dudu :)

 • jane_doe_blog

  @Opty - a proszę bardzo
  www.youtube.com/watch?v=p2LkIgQbG1I&feature=player_detailpage
  oraz najświeższe info, film został nominowany do Złotych Globów w czterech kategoriach:
  najlepszy film dramat
  najlepszy aktor drugoplanowy
  najlepsza reżyseria
  najlepsza muzyka
  jesteś skazana na to, by film obejrzeć:)).

 • opty2

  No no, robi wrażenie :) ale tez ujawnia "ten najlepszy zły plan". Mam co chciałam he he.
  Początek jak z "Trzech dni kondora". Wpisuję na listę do obejrzenia ale raczej na dvd, bo w grudniu liczy się tylko Hobbit:)

 • gosi_a_mz

  Byłam z mężem wczoraj na tym w kinie, polecam gorąco!

 • jane_doe_blog

  @Opty - o tej operacji jak i jej zakończeniu, można przeczytać gdzie się chce. Ale zobaczenie tego w formie fabularnej opowieści, ooo, to już inna śpiewka i wcale nie przeszkadza w odbiorze filmu zdobyta wiedza... wcale:).

  @gosi_a_mz - prawda?

Dodaj komentarz

© Jane Doe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci